عرضه برنج شمال
سه شنبه , آبان ۴ ۱۴۰۰
خانه / برنج ایرانی / آمار مصرف برنج در ایران

آمار مصرف برنج در ایران

آمار مصرف برنج در ایران چیزی حدود ۳٫۲ میلیون تن برنج می باشد که شامل ۲٫۲ میلیون تن برنج ایرانی و ۱ میلیون تن برنج خارجی وارداتی است. در این مقاله با جزئیات در مورد سرانه مصرف برنج در ایران توضیح خواهیم داد.

سرانه مصرف برنج هر ایرانی

آمار نشان می دهد که میزان تولید برنج داخلی تقریبا برابر با ۲٫۲ میلیون تن برنج ایرانی است. از این مقدار سهم سه استان شمالی مازندران، گیلان و رشت برابر با تقریبا ۷۰ درصد نیز می باشد.

اما آیا این مقدار تولید داخلی نیاز مردم ایران را برطرف خواهد کرد؟ جواب خیر می باشد زیرا سرانه مصرف برنج در ایران از این مقدار نیز بیشتر است. ولی چقدر است؟

آمار مصرف برنج در ایران

جمعیت مردم ایران تقریبا ۸۰ میلیون نفر است که بسیاری از این افراد از قبیل افراد نوزاد، افراد دیابتی، افراد پیر و … قادر به مصرف برنج نمی باشند. بنابراین تقریبا ۵۰ میلیون ایرانی و یا تعدادی بیشتر قادر به مصرف برنج در طول سال هستند.

اگر میزان مصرف برنج در روز برای هر ایرانی را تقریبا ۱۰۰ گرم در نظر بگیریم در نتیجه سرانه مصرف برنج هر ایرانی در طول سال برابر با ۴۰ کیلوگرم برنج [ایرانی و یا خارجی] خواهد بود.

هر ایرانی تقریبا ۴۰ کیلوگرم برنج در طول یک سال مصرف می کند که این مقدار از استانداردهای جهانی بالاتر است.

آمار مصرف برنج در ایران

آمار مصرف برنج در ایران

برای محاسبه سرانه مصرف برنج در ایران در طول سال ابتدا باید بررسی شود که برنج [ایرانی و یا خارجی] در کجاها مصرف می شود. برنج در ایران علاوه بر مصرف خانگی در بخش های زیر ممکن است مورد استفاده قرار گیرد:

  • دانشگاه ها
  • رستوران ها
  • هتل ها
  • کترینگ ها
  • آشپزخانه های مرکزی
  • ارگان های دولتی
  • شرکت های خصوصی
  • و …

گفته بودیم که هر ایرانی چیزی حدود ۱۰۰ گرم برنج در طول روز مصرف می کند. بنابراین سرانه مصرف برنج هر ایرانی در طول سال حدودا برابر با ۴۰ کیلوگرم است. نتیجه اینکه سرانه مصرف برنج در ایران در بخش مصرف خانگی حدودا برابر است با ۲ میلیون تن برنج خواهد بود.

از طرفی دیگر در دانشگاه ها، رستوران ها و … هم برنج مصرف می شود. اگر میزان مصرف برنج را در این مکان ها تقریبا ۱٫۲ میلیون تن لحاظ کنیم آنگاه سرانه مصرف برنج در ایران در سال برابر با ۳٫۲ میلیون تن برنج [ایرانی و یا خارجی] خواهد بود.

با توجه به اینکه میزان تولید داخلی برنج در سال برابر با ۲٫۲ میلیون تن و میزان مصرف برنج در ایران در سال برابر با ۳٫۲ میلیون تن می باشد پس اگر تولید داخلی در طول سال های آینده ثابت بماند آنگاه بصورت تقریبی نیاز به بیش از ۱ میلیون تن واردات سالانه برنج خارجی خواهیم داشت.

آمار مصرف برنج در ایران

اگر مقدار مصرف برنج در ایران مطابق با استانداردهای جهانی شود آنگاه ایران به خودکفایی در برنج خواهد رسید و نیاز به واردات برنج نخواهیم داشت.
جهت خرید این محصول می‌توانید با مدیر فروش "مجموعه برنج توسکا" تماس بگیرید:
مدیر فروش (علی ملایی)
راه‌های ارتباطی:
شماره موبایل اول: 09119055998
شماره موبایل دوم: 09354371643
آدرس دفتر مرکزی: استان مازندران، شهرستان جویبار، روستای پهناب، دفتر برنج توسکا
کد پستی: 4771185341

مطلب پیشنهادی

فروش اینترنتی برنج ایرانی

بازار فروش اینترنتی برنج ایرانی به صورت عمده و جزئی در بازرگانی برنج توسکا برای …

Call Now Buttonتماس بگیرید
برنج شمال_توسکا