عرضه برنج شمال
چهارشنبه , شهریور ۳۱ ۱۴۰۰
خانه / برنج سرلاشه / برنج سرلاشه و لاشه چیست؟

برنج سرلاشه و لاشه چیست؟

به طور کلی برنج از نظر اندازه و سایز به سه دسته تقسیم میشود: ۱) برنج کامل ۲) لاشه برنج ۳) نیمدانه. شالی برنج مرغوب پس از برداشت از مزرعه و بردن به شالیکوبی و تبدیل شدن به برنج هیچ شکستگی نخواهد داشت. برنج سرلاشه، لاشه و نیمدانه به سایز های کوچکتری از برنج گفته میشود که به دلیل شکسته بودن این برنج ها، از قیمت کمتری نیز برخوردارند. در این مقاله با مفهوم دقیقی از اصطلاحات برنج سرلاشه و لاشه میپردازیم.

برنج سرلاشه و لاشه چیست؟

معرفی برنج سرلاشه

به برنج های شکسته ای که نسبته به برنج سالم مقداری کوتاهتر یا نوک پریده است، برنج سرلاشه میگویند. تفاوت جزئی با لاشه دارد و تعداد دانه های کامل برنج در آن بیشتر است.

برای به دست آوردن سرلاشه برنج، شالی برنج پس از تبدیل شدن به برنج کامل به طور معمول دارای ۱۰ درصد برنج شکسته در هر کیسه ۷۰ کیلویی خواهد بود. درواقع این دانه های شکسته همان برنج سفید هستند که به دلیل مقام نبودن در زیر دستگاه شکسته شدند.

معرفی برنج سرلاشه

برای جدا کردن دانه های شکسته از سالم از دستگاه بوجاری یا دستگاه غربال کننده برنج استفاده میشود. دانه های شکسته برنج سرلاشه و سالم توسط دستگاه بوجار از یکدیگر جدا میشوند و در بسته بندی های جداگانه به بازار عرضه میشوند.

برنج لاشه چیست؟

برنج لاشه به برنج های شکسته ای گفته میشود که  از نصف برنج سالم یعنی نیم دانه بزرگتر است؛ در واقع برنج لاشه ۲/۳ برنج کامل است.

برنج لاشه چیست؟

برنج لاشه برنجی است که از نیمدانه بزرگتر و از سرلاشه کوچکتر باشد و درصدی هم نیمدانه در آن وجود دارد و مقدار برنج کامل و سایز بزرگ در آن کم است.

ممکن است [به دلیل شباهت زیاد برنج لاشه و سرلاشه] برای خرید برنج شکسته فقط با برنج نیمدانه و لاشه رو به رو شوید. پس دقت کنید که اگر به دنبال سرلاشه هستید برنج لاشه با درصد خرد کمتر و برنج کامل بیشتر تهیه کنید.

تفاوت برنج لاشه و سرلاشه

با توجه به ویژگی هایی که از برنج سرلاشه و لاشه بیان نمودیم به این نتیجه میرسیم که دو تفاوت مهم با یکدیگر دارند:

۱- برنج سرلاشه باید از لحاظ ظاهری تعداد دانه های سالم آن زیاد و وجود نیم دانه در آن کمتر از ۱۰درصد باشد.

۲- برنج لاشه باید از لحاظ ظاهری تعداد دانه های شکسته (۲/۳ دانه سالم) در آن زیاد و وجود نیم دانه در آن کمتر از ۲۰% درصد باشد.

مزایای خرید برنج شکسته لاشه

از مزیت های برنج لاشه این است که برنج لاشه قیمت کمتری نسبت به برنج کامل دارد و همینطور برای مصرف هضم راحت تری دارد. با توجه به ارزان تر بودن این محصول میتوان در جهت مصارف خانگی از آن استفاده نمود.

مزایای خرید برنج شکسته لاشه

برنج های شکسته لاشه به دلیل شکسته بودن از عطر بیشتری نسبته به گونه سالم همان برنج دارند. و در انواع غذا ها مثل: دسر، سوپ، آش و … میتوان از آن استفاده کرد.

جهت خرید این محصول می‌توانید با مدیر فروش "مجموعه برنج توسکا" تماس بگیرید:
مدیر فروش (علی ملایی)
راه‌های ارتباطی:
شماره موبایل اول: 09119055998
شماره موبایل دوم: 09354371643
آدرس دفتر مرکزی: استان مازندران، شهرستان جویبار، روستای پهناب، دفتر برنج توسکا
کد پستی: 4771185341

مطلب پیشنهادی

قیمت برنج سرلاشه طارم هاشمی

بازرگانی برنج توسکا با عرضه مستقیم برنج سرلاشه طارم هاشمی به خریداران برنج شکسته ایرانی …

Call Now Buttonتماس بگیرید
برنج شمال_توسکا