عرضه برنج شمال
دوشنبه , مهر ۲۶ ۱۴۰۰
خانه / شپشک برنج / شپشک برنج را سریع از بین ببرید!

شپشک برنج را سریع از بین ببرید!

بدون شک شما هم با این صحنه مواجه شده اید که برنجی را که از قبل خریداری نموده اید پس از مدتی دچار حشره زدگی شده است. احتمالا پس از دیدن شپشک برنج نگران شده اید و به دنبال راه چاره بوده اید. سوال مهم این است که آیا این حشرات خطرناک هستند؟ چگونه میتوان از ایجاد آنها جلوگیری کرد و آن ها را از بین برد؟؟

نگران نباشید بازرگانی برنج توسکا به شما کمک خواهد کرد تا این حشرات را بهتر بشناسید و راه های مقابله با آن ها بدانید.

شپشک برنج

شپشک برنج چیست؟

شپشک برنج، حشره یا جوجوی برنج با نام علمی Sitophilus oryzae و نام عمومی Rice weevil آفت های ریزی هستند که در غلاتی از جمله برنج، گندم و ذرت یافت میشوند و از آنها تغذیه میکنند.

این حشرات از نظر ظاهری سری خرطوم شکل دارند و به رنگ قهوه ای تیره دیده میشوند. شپشک بال دارد و میتواند پرواز کند؛ پس ممکن است به نقاط دیگر نیز منتقل شود.

این آفت تا قبل از تبدیل شدن به شپشک برنج بالغ، در داخل دانه های برنج رشد میکند برای همین تا قبل از رشد کامل آنها امکان دیده شدن خیلی کم است.

شپشک برنج از کجا می آید؟

در هر یک از عملیات کاشت، داشت و برداشت و انبار کردن برنج، ممکن است تخم آفت روی برنج قرار گرفته باشد و اگر برنج را در شرایط مناسب برای رشد شپشک ها یعنی گرما و رطوبت قرار بدهیم آنها فعالیتشان را شروع کرده و رشد و تکثیر می یابند و پس از مدتی نه چندان زیاد برنج ها پر از آفت میشوند.

اگر میخواهید از برنجتان به درستی نگهداری کنید حتما آن را به دور از “گرما و رطوبت” که دو عامل تاثیرگذار بر رشد سریع شپشک برنج هستند، نگهداری کنید. بنابراین نگهداری برنج در مکان خنک و فاقد رطوبت، سبب کاهش سرعت رشد و تکثیر شپشک برنج میشود.

آیا شپشک برنج خطرناک است؟

آفت های برنج یا شپشک ها بیماری زا نیستند و برای انسان ها کاملا بی خطرند و دلیلی ندارد که با مشاهده شپشک در برنج، آن برنج را دور بریزیم. آنها فقط به برنج ها آسیب میزنند؛ به طوری که اگر این حشرات به مدت طولانی در برنج بمانند باعث پودر شدن و از بین رفتن دانه های برنج میشوند.

مطمئن وجود این حشرات باعث خسارت مالی میشوند پس دقت کنید که پس از مشاهده اولین شپشک در برنجتان از راه های مقابله و از بین بردن آن ها استفاده کنید تا جلوی رشد بیشتر و تکثیر آن ها را بگیرید.

روش‌های جلوگیری از شپشک برنج

مهم‌ترین راه حل برای جلوگیری از ایجاد شپشک برنج، این است که نکات نگهداری از برنج را بدانیم و رعایت کنیم. این راهکارها شامل موارد زیر است:

۱) در زمان خرید برنج، دقت کنیم که آن برنج فاقد کرم و شپشک باشد.

۲) برنج را در ظرف مناسب در صورت امکان در کیسه‌ های نخی نگهداری کنیم.

۳) برنج را در جایی خشک و خنک نگه داریم.

۴) بین کیسه برنج با زمین و دیوار فاصله‌ای برای جلوگیری از نفوذ حشرات و انتقال رطوبت از زمین و دیوار به برنج، ایجاد کنیم.

۵) از همان ابتدا یک یا دو مورد از چیزهایی را که سبب جلوگیری از رشد شپشک برنج می‌شود، درون کیسه برنج قرار دهیم. مانند:میخک، حبه سیر، فلفل تند و خشک، نمک، برگ درخت گردو و …

۶) در کیسه‌ی برنج خود از جذب کننده‌ی اکسیژن استفاده کنیم.

۷) سعی کنیم تا حد امکان از خرید حجم زیاد برنج خودداری کنیم.

۸) برنج را از جایی بخریم که مطمئن باشیم برنجی را ارائه می‌دهند که کاملا در کارخانه خشک شده و فاقد رطوبت است؛ چون برنجی که رطوبت دارد خیلی زودتر شپشک می‌زند.

ما در مجموعه توسکا به شما اطمینان می‌ دهیم برنجهایی را به شما عرضه می‌کنیم که، هم فاقد هر نوع حشره‌ای باشند و هم به میزان کافی خشک شده باشند تا به زودی دچار شپشک نشوند. به علاوه برای این که خیالتان از کیفیت، مرغوبیت و فاقدحشره بودن برنج راحت شود، برایتان امکان خرید بسته تست برنج را نیز فراهم کرده‌ایم تا پس از اطمینان از کیفیت برنج‌، از ما خرید کنید.

از بین بردن شپشک برنج

برای از بین بردن حشرات برنج از روش های زیر استفاده کنید:

۱- پهن کردن برنج در آفتاب: توجه داشته باشید که قرار دادن برنج به مدت طولانی در معرض نور خورشید سبب پوک شدن آن ها میشود.

۲- پهن کردن برنج در جای خنک: بهتر است برنج را در سایه یا زیر کولر پهن کنیم و در آن نمک، برگ بو، برگ چریش و یا میخک قرار دهیم. این حشرات به دلیل دوست نداشتن سرما و هم‌چنین فراری بودن از موارد گفته شده، از برنج خارج می‌شوند.

۳- نگهداری برنج در فریزر: توجه کنید که نباید برنج را به مدت طولانی در فریزر قرار داد چون سبب خرد شدن آن می‌شود.

۴- آب جوش: این عمل در زمانی کاربرد دارد که حجم برنج آفت زده کم باشد و در زمان شستن برنج از آب داغ استفاده کنید.

۵- کارخانه برنجکوبی: با استفاده از دستگاه بوجاری، برنج را الک می کنند. از این روش برای جداسازی شپشک‌ها از برنج نیز میتوان استفاده نمود.

جهت خرید این محصول می‌توانید با مدیر فروش "مجموعه برنج توسکا" تماس بگیرید:
مدیر فروش (علی ملایی)
راه‌های ارتباطی:
شماره موبایل اول: 09119055998
شماره موبایل دوم: 09354371643
آدرس دفتر مرکزی: استان مازندران، شهرستان جویبار، روستای پهناب، دفتر برنج توسکا
کد پستی: 4771185341

مطلب پیشنهادی

راه های پیشگیری از شپشک برنج

راه های پیشگیری از شپشک برنج

مشکل اساسی تمام تاجران و مصرف کنندگان برنج در فصل تابستان مربوط به نحوه نگهداری …

Call Now Buttonتماس بگیرید
برنج شمال_توسکا